Startupy vyhledávají investory pro finanční a jinou podnikatelskou podporu a pomoc. Volnost a flexibilita je samozřejmě u startupu důležitá, nicméně jakmile vstupujete do vztahu s investorem, doporučujeme upravit práva a povinnosti důkladněji než přátelskou ústní dohodou.
Jak ošetřit, aby mi nápad někdo neukradl?
Řada startupistů si láme hlavu nad tím, jak sdělit a prezentovat svůj nápad a zároveň neprozradit jeho tajemství. Pochopitelně investoři ve většině případů nepodepíší smlouvu o mlčenlivosti (NDA, non-disclosure agreement, či confidentially agreement) na první schůzce ještě před vaší prezentací byznys plánu.
Z právního hlediska je možné výrobek patentovat, registrovat si ochrannou známku či podobně ochránit název, službu či samotný výrobek startupu. Opatrnost je na místě, avšak zbytečně v tom nespekulujte. Byznys prostředí dokazuje, že nejde pouze o nápad a nějakou znalost, ale úspěch tkví v samotném provedení.
Nezapomeňte si rovněž prověřit investora, do jakých projektů investoval, jak byly úspěšné, atp. Ještě lepší je samozřejmě promluvit přímo se členy týmu konkrétního startupu.
Smlouva o tiché společnosti
Podnikatelé mohou využít smlouvy o tiché společnosti (§ 2747–2755 občanského zákoníku) pro založení právního vztahu s investorem. Smlouva nemusí řešit čistě finanční záležitosti, je možné vložit řadu práv a povinností obchodních. Výhodou smlouvy o tiché společnosti je skutečnost, že nemusíme zakládat žádnou korporaci s investorem, postačí nám na rozdělení práv, povinností a podílu zisku jedna smlouva.
Smlouvu o tiché společnosti lze nově od roku 2014 založit ústně, přesto z praxe doporučujeme vždy dodžovat písemnou formu.
Investor, v našem případě tichý společník, může po celou dobu působení startupu zůstat v anonymitě vůči veřejnosti. Pokud je v názvu startupu (konkr. v názvu obchodní firmy) uvedeno jméno investora, pak mu vznikají povinnosti vůči 3.osobám a ručí za závazky z podnikání startupu.
Ve smlouvě dobře specifikujte výši podílu na zisku, protože zákon jej definuje pouze termínem “určení podílu na základě praxe a zvyklostí”.
Pokud není stanoveno ve smlouvě, smlouvu o tichém společenství lze vypovědět nejpozději 6 měsíců před koncem účetního období.
Stanovte povinnosti, odpovědnost a sankce
Smlouva by měla stanovit práva a povinnosti stran. Se stanovením povinností přichází na řadu odpovědnost. Tu je třeba ve smlouvě dostatečně vydefinovat. Ale ani stanovení odpovědnosti nestačí. Ještě je potřeba zakotvit sankce, v případě, že není splněna povinnost. Smlouva, která obsahuje práva a povinnosti, ale chybí ji ustanovení o sankcích, není funkční.
Dílo chráněné autorským zákonem
Naprogramovanou aplikaci na OS X či Android lze považovat za autorské dílo programátora. Kolega, který má na starosti prodej aplikace bude považován za spoluautora aplikace v případě, že se podílel na vývoji nejen obecnými radami a náhodným připomínkováním. Spoluautorství je důležité, neboť pouze autor a spoluautor mohou rozhodovat o užití díla, jinými slovy, jak se s dílem bude nakládat. Pokud spolupracovníci nejsou spoluautoři, je třeba sepsat licenční smlouvy.
Právní dokumentace musí myslet na budoucí růst
Z právního pohledu podnikatele i investora by měla právní dokumentace řešit nejen aktuální stav, ale rovněž nastavit podmínky pro jeho budoucí fungování. Dokumentace tak může řešit nejen majetkovou strukturu, definovat práva a povinnosti mezi startupem a investorem, ale může vhodně připravit startup na samostatné uzavírání smluv s dodavateli a odběrateli.
Add a comment